طلاق‌گرفتن برای زن‌ها راحت‌تر و برای مرد‌ها سختتر
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۵۹۲۹۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2019 October 14    -    ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
bato-adv
bato-adv

طبق طرح جدیدی که معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دارد، اختیارات زنان برای جلوگیری از طلاق بیشتر خواهد شد. در این صورت مردان برای طلاق دادن همسر خود دچار مشکلات بیشتر می‌شوند.

معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به دنبال این است که اراده زنان را برای تداوم زندگی مشترک و شرایط قطع آن، بیشتر اعمال کند. مدت هاست که بعضی حقوقدانان و جامعه شناسان می گویند حقوق و تکالیف مالی و غیرمالی زن و شوهر نسبت به یکدیگر، در قالب یک بسته باید دیده شود.

حقوق و تکالیف آنها در شرایط فعلی، از نگاه قانون، برابری می کند. هر دو حق دارند در وقوع ازدواج اظهارنظر کنند، زن دارای حقوق مالی متعدد و همچنین تکالیفی از جمله تبعیت (تکمین) از مرد است. مرد هم دارای تکالیف مالی متعدد از جمله دادن مهریه، پرداخت نفقه و سایر حقوق مالی زن است و البته حق یکجانبه ای در طلاق دادن دارد که با دادن وکالت در طلاق، عملا این حق یکجانبه را هم از دست می دهد. در نهایت، توازن بین حقوق و تکالیف زوجین نسبت به همدیگر، باعث شده است شرایط به گونه ای پیش برود که روابط حقوق بین زوجها، مشخص و معین باشد.

واقعیت این است که زن می تواند با استفاده از اهرم حقوق مالی خود، کاری کند که طلاق اتفاق نیفتد. یعنی تا زمانی که همه حقوق مالی خود را نگرفته، می تواند از طلاق، جلوگیری کند. سابقا قانون به مرد تکلیف می کرد تا زمانی که حقوق مالی زن را کاملا نپرداخته، حق ندارد او را طلاق بدهد. با تغییر در قوانین مربوط به محکومیت های مالی و اعسار، در حال حاضر، شرایط قانونی در پرداخت یک جای حقوق مالی زن، به خصوص مهریه تغییر کرده است و مرد می تواند ضمن تقدیم دادخواست صدور گواهی عدم سازش (که بر اساس آن طلاق جاری می شود) از دادگاه درخواست کند مهریه را به صورت اقساطی بپردازد. دادگاه هم با در نظر گرفتن قانون و در صورت عدم اثبات توانایی مالی مرد، اجازه خواهد داد مرد، حقوق مالی زوجه را به صورت اقساط پرداخت کند.

خبرآنلاین

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
0
1
به خدا قسم همین الان که به ظاهر و باور اکثر جامعه، قانون به نفع مردهاست، البته با احترام به بانوانی که اهل زندگی و سازش هستند، با سرزدن به دادگاه‌های خانواده شاهد زنانی هستیم که هستی و مال و جوانی یک مرد را به باد فنا داده و با دادخواست مهریه انواع و اقسام ضررهای مالی و جانی را به مرد وارد می‌کنند. الان اکثریت زنان جامعه با گران شدن سکه فقط به فکر دریافت مهریه و طلاق و به قول خودشان عشق و حال زندگی مجردی هستند. دوست وکیلی دارم که عنوان می‌کند با گران شدن سکه و حمایتهایی که قانون از زنان در این زمینه کرده، آمار پرونده‌های طلاقی که به ایشان مراجعه می‌کنند تا ده برابر افزایش یافته. در کار خدا و قرآن دخالت نکنید و طبیعت وجودی مرد و زن و نقش هریک در زندگی را دستکاری نکنید. مطمئن باشید زندگی‌ای که در‌ آن صداقت و نجابت نباشد، با هزاران سکه و قیدو بند مالی و تعهد کتبی هرگز به سرانجام سعادت نخواهد رسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
0
1
یکی از تف های سر بالای دیگر. سالها انکار راه درست و بعد بازگشتن به جایی که همه سالها پیش میگفتند و عمل کرده اند. اما چون ثروتنمندیم همیشه روش تضییع منابع از جمله عمر رو از طریق ازمون و خطاهای انچنانی انتخاب میکنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv