پنج شیرینی معروف در استانبول ترکیه
bato-adv
کد خبر: ۱۵۶۸۹۳
تاریخ انتشار: 2019 September 19    -    ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
استانبول بسیاری از فرهنگ‌های شرقی و غربی را در خود دارد و تلفیقی از آن‌ها به شمار می‌رود، استانبول از نظر مختصات جغرافیایی بین قاره اروپا و آسیا پیوند ایجاد می‌کند و به همین دلیل شاهد فرهنگ‌های مختلف در آن هستیم. یکی از جنبه‌های این تنوع فرهنگ غذایی به طور عام و شیرینی‌ها به طور خاص هستند.

پنج شیرینی معروف در استانبول ترکیهاختصاصی تابناک باتو؛ استانبول بسیاری از فرهنگ‌های شرقی و غربی را در خود دارد و تلفیقی از آن‌ها به شمار می‌رود، استانبول از نظر مختصات جغرافیایی بین قاره اروپا و آسیا پیوند ایجاد می‌کند و به همین دلیل شاهد فرهنگ‌های مختلف در آن هستیم. یکی از جنبه‌های این تنوع فرهنگ غذایی به طور عام و شیرینی‌ها به طور خاص هستند. در اینجا پنج شیرینی که در استانبول حتما پیدا می‌شود و دارای طعم و مزه خاصی می‌باشد را گرد آورده ایم.

۱. کنافه یک دسر عربی-ترکی

پنج شیرینی معروف در استانبول ترکیه
یکی از خوشمزه‌ترین غذا‌های شناخته شده در استانبول کنافه است که سرچشمه آن به فلسطین (نابلس) باز می‌گردد، مواد تشکیل دهنده آن کادایف (خمیر تهیه شده مانند نخ)، پنیر عکاوی (یک پنیر نمکی سفید که منشاء آن شهر عکا بوده است) و پسته حلب می‌باشد، علاوه بر این شربت (آب جوش و شکر) در تهیه آن استفاده می‌شود و می‌توانید در رستوران‌هایی مانند رستوران شهر استانبول و رستوران شازلی و هاتای مزه آن را بچشید.

۲. باقلوای ترکیه:

پنج شیرینی معروف در استانبول ترکیه
یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های ترکیه باقلوا است، لایه‌های خمیر نازک (یوفکا) تزئین و اشباع شده با پسته حلبی، گردو و شیرین شده با شربت که به میزان زیادی در اعیاد فطر و قربان مصرف می‌شود، در ساخت این دسر نام‌های درخشانی مانند «فاروق گلواوغلو» و «حافظ مصطفی» به چشم می‌خورد.

۳. بستنی دوندورما:

پنج شیرینی معروف در استانبول ترکیه
بستنی ترکیه‌ای که فقط با آئین‌های خاص عثمانی به فروش می‌رسد. فروشندگان لباس سنتی عثمانی می‌پوشند و حتی تحویل آن به خریدار نیز به سبک سنتی می‌باشد. دوندورما عمدتاً از شیر، شکر و ثعلب (ماده‌ای به نام ثعلب Salep که از ریشه‌ی ارکیده‌ی بنفش بدست می‌آید) تهیه می‌شود و با هم مخلوط می‌کنند و سپس به رویه تهیه بستنی می‌گذارند تا یخ ببندد و مزه‌های منحصر به فردی را خلق کنند، این بستنی در مکان‌های توریستی مانند تکسیم و فاتح فروخته می‌شود.

۴. سوت لاچ، شیر برنج ترکیه ای:

پنج شیرینی معروف در استانبول ترکیه
برنج و شیر ماده‌های اصلی سوت لاچ هستند. اما ترک‌ها روش خاصی برای تزئین آن دارند روی آنه را سرخ می‌کنند و کشمش و دارچین به آن اضافه می‌کنند این شیرینی تقریباً در همه جای ترکیه به فروش می‌رسد.

۵. لوکوم (راحت الحلقوم)

پنج شیرینی معروف در استانبول ترکیه
لوکوم یا راحت الحلقوم یکی از شیرینی‌های معروف است که در اصل ریشه ترکی دارد. راحت الحلقوم از خانواده شیرینی‌های ژله‌ای است که از نشاسته و قند تهیه می‌شود و معمولا با گلاب، لیمو یا دارچین و نعناع طعم‌دار می‌شود. از گردو، پسته، فندق خرد شده به همراه پودر نارگیل نیز برای پوشش این شیرینی لذیذ استفاده می‌شود. راحت الحلقوم ترکیه‌ای بسیار متمایز است و ترک‌ها آن را با انواع شکلات و آجیل تزئین می‌کنند و قیمت‌ها بسته به آجیل و مواد تزئین شده آن متفاوت است و عمدتاً در بازار مصریان و منطقه امینونو ترکیه به فروش می‌رسد.

گفتنی است شیرینی‌های موجود در فضای شرقی مجلل استانبول خاطره‌ای به یاد ماندنی از زندگی شما خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار