بی بی مریم بختیاری که بود؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۵۵۱۵۶
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: 2019 August 31    -    ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
bato-adv
bato-adv
بی بی مریم در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی شرایط دشواری را سپری کرد. او به خوبی مهارت‌های رزمی همچون تیراندازی و سوارکاری را آموخته بود و در مسیر آزادی خواهی بار‌ها از آن بهره جسته بود. بی بی مریم به عنوان یک زن در مشروطه حضور فعال داشت و تنها زنی است که لقب سردار به او داده شده و به سردار مریم معروف است.

بی بی مریم بختیاری که بود؟«تابناک باتو» بی بی مریم در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی شرایط دشواری را سپری کرد. او به خوبی مهارت‌های رزمی همچون تیراندازی و سوارکاری را آموخته بود و در مسیر آزادی خواهی بار‌ها از آن بهره جسته بود. بی بی مریم به عنوان یک زن در مشروطه حضور فعال داشت و تنها زنی است که لقب سردار به او داده شده و به سردار مریم معروف است.

چند روزی است سریال بانوی سردار از شبکه دو پخش می‌شود. سریالی که محوریت آن شناساندن سردار مریم، تنها سردار ایرانی و یکی از فعالان نهضت مشروطه است. شخصیتی که آن طور که باید وشاید برای مردم شناخته شده نیست.

بی بی مریم بختیاری سال ۱۲۵۳ در منطقه بختیاری متولد شد. او دختر حسنیقلی خان ایلخانی از رجال دوره قاجار و از سران ایل بختیاری بود. پدرش زمانی که بی بی مریم نه سال بیشتر نداشت به دستور مستقیم ظل السلطان پسر ناصرالدین شاه کشته شد. برادران او علی قلی خان سردار اسعد معروف به سردار اسعد بختیاری و نجف‌قُلی‌خان بختیاری مشهور به صَمصام‌السلطنه هر دو از سران ایل بختیاری بودند.

بی‌بی مریم بختیاری که بود؟

بی بی مریم در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی شرایط دشواری را سپری کرد. او به خوبی مهارت‌های رزمی همچون تیراندازی و سوارکاری را آموخته بود و در مسیر آزادی خواهی بار‌ها از آن بهره جسته بود. بی بی مریم بختیاری از معدود زنانی است که در عصر خود آن هم زمانی که جنگ جهانی اول در جریان بود به عنوان یکی از مطالبه گران حقوق زنان شناخته می‌شد. بی بی مریم به عنوان یک زن در مشروطه حضور فعال داشت و تنها زنی است که لقب سردار به او داده شده و به سردار مریم معروف است.

بی بی مریم بختیاری، تنها سردار زن مشروطه

بی‌بی مریم به عنوان یکی از زنان تحصیلکرده زمان مشروطه در حمایت از آزادی‌خواهان به تهران لشکرکشی کرد. قبل از فتح تهران٬ همراه سواران خود مخفیانه وارد پایتخت شد و شبانه بر سقف خانه‌ای رو به روی مجلس بهارستان سنگربندی کرد تا بعد از ورود سردار اسعد بختیاری با قزاق‌ها بجنگند. بعد از این ماجرا بود که به بی‌بی‌مریم، لقب سردار دادند. سردار بی بی مریم بختیاری، یکی از مشوقین اصلی برادرش یعنی سردار اسعد بختیاری جهت فتح تهران محسوب می‌شد. وی طی نامه‌ها و تلگراف‌های مختلف بین سران ایل و سخنرانی‌های مهیج و گیرا، افراد ایل را جهت مبارزه با استبداد صغیر (استبداد محمدعلی شاهی) آماده می‌کرد و به عنوان یکی از شخصیت‌های ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بوده است.

خانه سردار مریم جای خوبی برای پنهان شدن بسیاری از آزادی خواهان عصر مشروطه بود. نقل شده زمانی که روس‌ها در جنگ جهانی اول اصفهان را فتح کرده بودند فن کاردف؛ کاردار سفارت آلمان سه ماه و نیم در خانه بی بی مریم پناه گرفته بود تا اینکه پس از مسجل شدن شکست بختیاری‌ها به کرمانشاه رفت و از آنجا راهی برلن شد.

سردار مریم در یکی از یادداشت‌های خود نوشته است: در ایران زن‌های بدبخت یا باید بزک بکنند، شبانه روز در فکر لباس و پودر و سرخاب باشند یا خیاطی و ریسمان تابیدن، کار بزرگ آن‌ها همین است. افسوس که وجود چندین [ میلیون]زن در خاک ایران از عدم علم برای هیچ کس اهمیتی ندارد، کاری که به آن‌ها می‌دهند، ترشی، خیار، بادمجان انداختن می‌باشد.

بی بی مریم بختیاری ملقب به سردار مریم در سال ۱۳۱۶ خورشیدی، سه سال پس از اعدام علی‌مردان خان در شهر اصفهان در گذشت. مزار او در تخت فولاد یکی از قبرستان‌های قدیمی شهر در کنار بسیاری از مشاهیر کشور قرار دارد.

بی‌بی مریم بختیاری که بود؟
مزار بی بی مریم بختیاری

€Ž سریال بانوی سردار؛ روایت‌گر زندگی سردار مریم

بانوی سردار نام سریالی است که اخیرا در رابطه بی بی مریم بختیاری ساخته شده است. پرویز شیخ طادی کارگردان این مجموعه است. این مجموعه تلویزیونی از تولیدات صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری در ۱۲ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای تولید شده است. به گفته شیخ طادی، کارگردان این اثر نگارش و همچنین تحقیق و بررسی در مورد زندگی بی بی مریم ۲ سال طول کشیده است.

بی‌بی مریم بختیاری که بود؟

پانته‌آ سیروس، حبیب دهقان‎نسب، فرخ نعمتی، سهیلا رضوی، فرزین محدث، محمد فیلی، کاظم هژیرآزاد، صدرالدین حجازی، مهدی میامی، حمیدرضا نعیمی، علیرضا مهران، مرتضی زارع، سعیده عرب، علیرضا جاویدفر، بهشاد چنگیزی، سیاوش درخشی، شاپور کلهر، پارسا قربانی، مجید کریمی، علیرضا دیلمی، فاطمه شکری و... از بازیگران مجموعه تلویزیونی بانوی سردار هستند.

بی‌بی مریم بختیاری که بود؟

پانته آ. سیروس بازیگری که مهارت خوبی در اسب سواری و تیراندازی دارد نقش بی بی مریم را ایفا می‌کند. یکی از مهم‌ترین ایراداتی که به این سریال گرفته شده لهجه تهرانی پانته آ. سیروس است. انتقادی که به نظر هم وارد می‌آید. بازیگر نقش سردار مریم در این باره اظهار کرده است: در هر کاری ضعف‌هایی وجود دارد که به عوامل مختلف مربوط می‌شود و ترجیح می‌دهم الان همزمان با پخش سریال، درباره آن صحبت نکنم. بعد‌ها صحبت می‌کنم. باید اجازه بدهید پخش سریال تمام شود؛ این قدر نکات جذاب در سریال وجود دارد که می‌خواهم به آن بپردازم. شاید کم و کاستی که از نظر من مخاطب وجود داشته باشد، از نگاه مخاطب دیگری این کم و کاستی وجود نداشته باشد و این نقطه قوت باشد. ما دلمان می‌خواست که کاراکتر با لهجه بختیاری صحبت کند، اما به خاطر اینکه قرار بود برای تمام ایران پخش شود باید با زبان معمول اتفاق می‌افتاد. همانطور که در سریال‌های مطرح اروپایی و آمریکایی با زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. شما وقتی سریال روسی چرنوبیل را می‌بینید، بعضی افراد روسی و بقیه انگلیسی صحبت می‌کنند؛ چون می‌خواهند با مخاطب ارتباط بگیرند. ما در دورانی زندگی می‌کنیم که فقط سریال در خانه ما پخش نمی‌شود؛ بلکه در خانه یک ایرانی در کشور‌های دیگر هم پخش می‌شود.

بی‌بی مریم بختیاری که بود؟

به نظر می‌رسد این اظهارات پانته آ. سیروس مورد قبول خیل عظیمی از مردم قرار نگرفته و آن‌ها انتظار داشتند تا سردار مریم با لهجه شیرین بختیاری در فیلم حاضر باشد. انتقاداتی که کاربران فضای مجازی به ویژه توییتر نسبت به این مساله داشته اند این مساله را تایید می‌کند.

ترانه محلی بی بی مریم بختیاری

خاطره رشادت‌های بی‌بی مریم پس از مرگش در اشعار و ترانه‌های محلی بختیاری‌ها همچنان نام خود را حفظ کرد و همچنان در زبان عامه جاری است.

سیمرغ

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
3
19
سردار بی بی مریم تنها زنی در تاریخ جهان است که مدال شجاعت صلیب الماس نشان از ویلهلم امپراتور المان دریافت کرد....این چنین سریال ضعیفی در شان سردار نبود....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
2
11
اگر با لهجه هم باشد که فردا اعتراض ها به راه می افتد !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
1
11
با سلام اگه با لهجه خوب بختیاری بود خیلی از مخاطبانش را از دست میداد چون متوجه نمیشدند و جذابیت از دست میرفت
به نظرم این بهتره
همانطور که انتظار نداریم فیلم های مذهبی از امامان و پیامبران به زبان عربی پخش شود یا فیلم آذربایجانی به زبان ترکی باشه
این طور تصور کنیم که دوبله شده خب چه اشکالی داره
مهم محتوای فیلم است
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
2
4
سریال بی بی مریم خیلی جداب ، پند آموز بود
از نویسنده این فیلم نامه ، کلیه عزیران که در ساخت ای مجموعه یاری کردن تشکر ویژه دارم
متعصفانه تعداد قسمتهاش کم بود و کلیات مجموعه کم شده بود
کاش صدا سیما جای این فیلم های خارجی یا سریالهای خارجی که میلیاری خرج میکنن برای خرید ، سانسور و دوبله تا بشه در سینمای خانگی پخش کرد ، از استوره هایی همچون بی بی مریم به مردم طی سریال های متعدد به نمایش بگذارن و معرفی کنن ، نه تنها باعث شناخت مردم نصبت به این قهرمانان اگاهی پیدا میکنن بلکه باعث افتخار یک ایرانیه که با افتخار از سر گذشت ایران بیان کنن و به فرزندانمون نشون بدیم ایرانمون با فدا کاری این عزیزان از دست ظلم و ستم به ازادی رسیدیم ، بی بی مریم ها، خمینی ها ، چمران ها ، جهان ارا ها و حججی های امروزی بودن که پرچم سه رنگ ایران هنوز هم بر قله های سربلندی ایران برافراشته هست اینها رو باید معرفی کنن و به تصویر بکشن
فریدون از اراک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
1
9
یا کارگردان و فیلم نامه آبکی بوده یا سریال دستخوش ممیزی صداوسیما شده وگرنه با این توضیحات تابناک میشه یک سریال فاخر نودقسمتی ساخت
مریخ
|
United States
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
1
2
تلاش رسانه ملی در ساخت سریال تاریخ معاصر زنی که سعی داشته در نقش مرد ی شجاع ایفای نقش کند برای احترام به ایل بزرگ بختیاری قابل تحسین است رسانه ملی چرا از رشادت های سرلشکر ارتشی حسین ادیبیان فیلم نساخت که با ۸۰ نفر جلوی یک لشکر عراق ایستاده بود و پیکرش چند ماه پیش شناسایی شد چرا از شهید سرهنگ ارتشی ابشناسان فیلمی نمیسازد که تا عمق خاک عراق پیش میرود و تجهیزات نظامی دشمن را ویران میکند و با یارانش دوباره به ایران باز میگردد
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
1
0
به نظر می رسه این سریال تازه شروع روایت زندگی پر فراز و نشیب سردار مریم بختیاری افتخار ایران باشد. امیدواریم سریال های متعدد دیگری در ادامه با موضوع زندگی و رشادت های ایشان ساخته شود.
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
0
1
باسلام اینکه این فیلم روساختن خیلی خوبه وجای تشکرداره که این زن دلیربختیاری روبعدازسال هابه مردم شناختن...امابایدجلوه های بیشتری رونشون میدادن...حالاکه اینطورساختن بهتربودکه پخش نمیشدکلاتوی فیلم ده نفربیشترسوارکارنبوددرصورتی که ایل بختیاری خیلی بیشتربوده اندورشادت های زیادی روداشته اندواقعااین فیلم دراندازه ی این بانوی عزیزنبود...بی بی مریم بختیاری وقتی اسم سردارمیگیره که به وسیله ی برادرش تهران رافتح میکنن بهتربودتااونجافیلم رونشون میدادن...
محرم میرزایی
|
Czech Republic
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
0
1
با غرض سلام خدمت تمام بانوان غیور بنده یک ایرانی آذزی هستم متاسفانه تا زمانی که سریال بانوی سردار را تماشا نکرده بودم هیچ اطلاعی از وجود چنین شیر زن نداشتم اما دیدن این سریال باعث شد با افتخار به واقعیت شجاعت زنان ایران ببالم اما از جهات دیگر تاسف میخورم که چه عاملی باعث شده چنین زنان شجاع ودلیر در ایران گمنام بماند بانو مریم بختیاری نباید تنها بعنوان یک تاریخ ویا داستان در صدا وسیما پخش شود بی بی مریم یک فرهنگ اصیل ایرانی است که تنها متعلق به ایل بختیاری نمیباشد . همانطور که سردار شهید دلها حاج قاسم سلیمانی تنها متعلق به کرمان نبوده است بایدرشادتها وجانفشانیها وشجاعتهای مرداهمچون حاج قاسم سلیمانی وآقا مهدی وحمید باکریها ودیگر سرداران ودلیرمردان ایرانی همچون رییس علی دلواری ویاستارخان وباقرخان ودیگر خانهای بختیاری وقشقایی وهمچنین بانوی بزرگ ودلیر سردار مریم بانو بختیاری بعنوان یک فرهنگ اصیل باید در کتابها نوشته شده وبه آیندگان شناساند پس تماشای سزیال در باره این بزرگ تحقیقاتی انجام داده ومتوجه شدم همانند سردار مریم سرداران بانوی زیادی در صفوف ولشکریان ایران بودندهمانطوریکه در زمان هخامنشیان موقع جنگ بین ایران ویونان یک بانوی فرمانده ایرانی با طراحی نقشه متحورانه وغرق کردن یکی از کشتیهای خود جلوی پیشروی یونانیان را سد کرده بود بسی افتخار است برای داشته هایمان در کشورهای دیگر همچتن زنانی وجود نداشته اما با نوشتم داستانهاوقهرمانهای افسانه ای از خود درست میکنند اما متاسفانه ما داشته هایمان را تاکنون به آنصورت باید وشاید نشناسانده ایم امیدوارم نویسندگان عزیز چنین سردارانی را یافته ودر آنها مطالبی در جهت شناساندن آنها هرچه بیشتر تلاش فرمایند
حسینعلی خدابخشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
0
کتاب سردار بی بی مریم بختیاری سردار آزادگی را دکتر پریچهر سلطلنی نوشته 564 صفحه است تمام مدالها و نامه های بی بی مریم و اسناد هراج اموالش در ان هست لطفا بخوانید تا بی بی مریم واقعی را بشناسید
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv