کشف جدیدی از اثر «بانوی صخره‌ها» داوینچی+عکس
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۵۴۰۳۴
تاریخ انتشار: 2019 August 19    -    ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
bato-adv
bato-adv

طرحی ناتمام از لئوناردو داوینچی هنرمند ایتالیایی دوره رنسانس زیر یکی از بحث‌برانگیزترین تابلوهای نقاشی‌ وی کشف شد.

کشف جدیدی از اثر «بانوی صخره‌ها» داوینچی+عکس

به نقل از گاردین، گالری ملی لندن که میزبانی نمایشگاهی از آثار این هنرمند را برعهده دارد، پس از تحقیقات علمی روی تابلوی بانوی صخره‌ها، به این اثر ناتمام دست یافت. محققان گالری لندن دریافتند طرح های اولیه لئوناردو برای این تابلو با نقاشی تکمیل شده، اختلافات قابل توجهی دارد.

به گفته سخنگوی این گالری، چرایی ناتمام ماندن این اثر اولیه به دست لئوناردو، هنوز یک راز است. گروهی از کارشناسان از سال گذشته با استفاده از جدیدترین تکنیک های تصویربرداری، تحقیق روی این اثر را آغاز کردند و از آنجا که این نقاشی با موادی حاوی زینک ترسیم شده، از طریق دستگاه فلورسانس اشعه ایکس و با تصویربرداری فراطیفی و مادون قرمز قابل مشاهده است. یگان های ویژه نیروی دریایی آمریکا در سال ۲۰۱۱، از همین فناوری برای زیر نظر گرفتن مکان اسکان اسامه بن لادن سرکرده القاعده در پاکستان استفاده کردند.

کشف جدیدی از اثر «بانوی صخره‌ها» داوینچی+عکس

جاناتان جونز (Jonathan Jones) منتقد هنری گاردین در سال ۲۰۱۰، سرمنشا نقاشی بانوی صخره را بررسی کرد. براساس اعلام وی، از آنجا که این تابلو در سال ۱۸۸۰ به گالری ملی لندن فروخته شد، به عنوان اثری از لئوناردو به نمایش درآمد.

وی یادآور شد این گالری از مدت ها قبل معتقد بود این اثر، کار دستیاران لئوناردو بوده و احتمالا فقط طرح اصلی به عنوان اثر لئوناردو قابل شناسایی است. براساس این گزارش، محققان در سال ۲۰۰۵ کشف کردند چهره بانو در این تابلو تغییر کرده است و در سال ۲۰۰۸ عملیات ترمیم تابلو آغاز شد.

طرحی از مردی با ریش در سال جاری که در میان نقاشی های لئوناردو در مجموعه سلطنتی انگلیس پیدا شد، به عنوان اثری از این نقاش معروف برشمرده شد. داوینچی نقاش دوره رنسانس بود که در زمینه‌های؛ مجسمه‌سازی، معماری، موسیقی، ریاضی، مهندسی، اختراعات، آناتومی، زمین‌شناسی و نویسندگی نیز فعالیت داشت.

ایرنا

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv