روزنامه جوان: فروغ فرخزاد بدبخت بود
bato-adv
کد خبر: ۱۵۰۸۰۷
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: 2019 July 16    -    ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
bato-adv
bato-adv

در دنیای ما جماعتی هستند از ابواب جمعی فرهنگ و هنر که به‌رغم دلفریبی در محافل، نشریات و پیشخوان کتابفروشی‌ها، در زندگی طبیعی و شخصی خود، به معنای واقعی کلمه مغبون و نگونبخت به شمار می‌آیند، منتها قریحه خدادادی و تیزفهمی شخصی، پرده‌ای بر این خسران افکنده و چهره و بروز اجتماعی آنان را آراسته است!

به رغم اذعان به مکانت شعری و گستره تاثیر فروغ فرخزاد، او در عداد این جماعت است.

در دوران کودکی سر کردن با پدری که جز تحکم و فرماندهی از طریق چکمه، چیزی در چنته ندارد و سپس یافتن محملی به نام «عشق» برای فرار از قلمرو بدخلقی پدر، بعد از آن زندگی با مردی که وابسته به الکل است و شب‌ها تغییر شخصیت می‌دهد و رو به خشونت می‌نهد، بعد از آن جدایی و پدری که دیگر او را به خانه راه نمی‌دهد و همزمان افسردگی دوری از پسرش و القائات شوهر سابق به او که مادرت فلان و بهمان بوده و کاشتن تخم نفرت در ذهن و ضمیر فرزندی که سال گذشته در این روزها، در ششمین دهه حیات به مرگی تلخ جهان را ترک کرد، بعد از آن آشنایی با ابراهیم گلستان که به‌رغم همه مواهب، بسا از خویشتن ممنون است و به خلایق از آسمان هفتم می‎نگرد! و نهایتاً رستن از جهان در یک روز پرتنش و در پی جر و بحث با گلستان در عصرگاه بیست‌وچهارمین روز از بهمن ۴۵، در ۳۳ سالگی.

چنین فردی با این منحنی ملتهب در زندگی، بسی شانس آورده که فقط عصیانگر شده و دیوانه نشده! و بسی بیشتر شانس آورده که در واپسین منزلگه حیات، از بسیاری از مقتضیات و ادا و اطوارهای روشنفکری عبور کرده و به برخی ساحت‌های معنوی فکر و عمل، از جمله موعودگرایی رسیده و چه عقب مانده‌اند جماعتی که هنوز فروغ واقعی را در مجموعه‌های اسیر و دیوار می‌جویند که خود او در سالیان پایانی حیات، تمایلی به تجدید چاپ آن‌ها نداشت...

روزنامه جوان

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
0
0
فروغ هرچه بود دیروز، امروز و فردا عزیز مردم و افتخار کشور ماست
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
0
0
واقعا نمی دونم چی به این نویسنده بگم.شاعری که با تعریف این نویسنده اینگونه زندگی کرده اما شعرهایی ماندگار و زیبا خلق کرده که هنوز بعد از گذشت چندین دهه کسی نتوانسته جا پای او بگذارد . زندگی و جبر آن بعضی وقت ها از دست آدمی خارج است ولی نوع زندگی کردن دست خود آدمی است با فرض درست بودن گفته های نویسنده این موضوع ارزش فروغ را دوچندان می کند چرا که با نا ملایمات دور و برش جنگیده و فراتر از یک زن بوده. فروغ به هیچ وجه از ادبیات ایران جدا نخواهد شد این یک جبر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
0
0
جمع کنید این کارهای احمقانتون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
0
0
عین شما...............
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار