بیانیه دانشجویان درباره اتفاقات دانشگاه تهران +عکس
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۴۴۶۹۵
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: 2019 May 13    -    ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۸
bato-adv
bato-adv

تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران ظهر امروز در اعتراض به آنچه که آن را استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه می‌نامیدند، تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند. در ادامه دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی در بین دانشجویان حاضر شد، اما تعدادی از دانشجویان ضمن برخورد فیزیکی با وی، از سخنرانی‌اش در جمع دانشجویان معترض ممانعت کردند.

بیانیه درباره اتفاقات امروز دانشگاه تهران

در پایان این تجمع یکی از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان معترض دانشگاه تهران اقدام به قرائت بیانیه‌ای کرد که در بخشی از آن ادعا شده است: "دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای گذشته شاهد حضور و استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه، به منظور دخالت در امر پوشش خود بوده‌اند. این اتفاق ناخوشایند با سخت‌گیری در ورود بانوان به دانشگاه به علت نوع پوشش‌شان و تهدیدِ احضار به کمیته‌ی انضباطی و برخوردهای قهریِ این‌چنینی همراه شده که مایه‌ی تأسف است. "

در بخشی از این بیانیه، خطاب به معاون فرهنگی دانشگاه تهران آمده است: "جناب آقای دکتر سرسنگی، برخوردهای انضباطی و حراستی با دانشجویان این دانشگاه با هدف تغییر اجباری پوشش، حتی اگر در لفافه‌ای به اسم نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای دانشجویان هم پیچیده شود، امری خارج از شأن و جایگاه این دانشگاه و دانشجویان آن است. "

این دانشجویان در بیانیه خود ادعا کردند: "طرح‌هایی مثل نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای دانشجویان باعث به وجود آمدن چُنین دست‌درازی‌هایی به حریم دانشجویان شده و همان‌گونه که مستحضر هستید، این نوع برخوردهای قهری هیچ‌گاه جواب نخواهد داد چرا که دانشجویان بهتر از هر شخص دیگری به عرف دانشگاه و جامعه‌ی خود آگاه هستند. "

در بخش‌های از این بیانیه دانشجویان معترض دانشگاه تهران مدعی شدند: "اجبار و تحمیل نوع خاصی از پوشش به دانشجویان، شکل واضحی از تعرض آشکار به حریم خصوصی دانشجویان و نقض مستقیم حقوق انسانی آنان است که مورد اعتراض جمع‌ها و محافل دانشجویی است. چنین برخوردهایی تنها موجب ایجاد تنش در فضای دانشگاه و برهم‌زدن بسترهای عقلانیت می‌شوند، آن هم در روزهایی که دانشگاه بیش از همیشه به آرامش و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز طیف‌های مختلف عقیدتی و سبک‌های مختلف زندگی نیاز دارد. "

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: "بدین‌وسیله ما دانشجویان خواستار توقف برخوردهای دانشگاه در خصوص پوشش و عدم تداوم برخوردهای حراست در این رابطه هستیم. "

دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران نیز ضمن شرح ماجرای تجمع امروز در گفت و گو با ایسنا، تصریح کرد: هیچ نیرویی امنیتی یا "گشت ارشاد" در دانشگاه تهران حضور نداشته و ندارد. متأسفانه عده‌ای جاهلانه و یا عامدانه اخباری را منتشر می‌کنند که موجب تشنج فضای دانشجویی می‌شود و من صراحتاً اعلام می‌کنم اگر دانشجویی به دلیل پوشش حجاب به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شده است، موضوع را اعلام کند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود در دانشگاه تهران "گشت ارشاد" ورود پیدا کرده و به دانشجویان تذکر می‌دهند یک شوخی کاملاً غیر واقعی است و چنین چیزی اتفاق نیفتاده. تنها چیزی که وجود دارد این است که هر ساله به مناسبت ماه مبارک رمضان و با هدف حفظ حرمت این ماه تاکید شد که مظاهر روزه‌خواری در سطح دانشگاه دیده نشود و وضع پوشش هم نباید به گونه‌ای باشد که حرمت ماه رمضان نادیده گرفته شود. در همین راستا نیروهای انتظامات در محوطه دانشگاه تهران حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه‌داری را حفظ نمی‌کنند تذکر داده شود.

دکتر سرسنگی خاطرنشان کرد: آنچه که امروز دانشجویان به آن اعتراض کردند این بود که برخورد انتظامات دانشگاه در حوزه حفظ حرمت روزه‌داری شدید بوده و نباید به این شکل برخورد شود اما من صراحتاً این را اعلام می‌کنم اگر دانشجویی به این دلیل به کمیته انضباطی احضار شده است را اعلام کنند. در واقع هیچ دانشجویی به دلیل روزه‌خواری یا بی‌حجابی به کمیته انضباطی معرفی نشده و اگر هم اتفاقی افتاده تنها در حد تذکر به دانشجویان بی‌حجاب یا روزه‌خوار بوده است.

وی تاکید کرد: دانشجویان اگر مواردی جز تذکر از سوی نیروهای انتظامات در حوزه عدم رعایت حجاب یا روزه‌خواری مشاهده کردند را اعلام نمایند. متأسفانه همانطور که عنوان شد عده‌ای جاهلانه یا عامدانه می‌خواهند اتفاقات را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند.


علی طلوعی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با اتفاقات امروز این دانشگاه و تجمع تعدادی از دانشجویان گفت: انجمن دانشکده فنی دانشگاه تهران در روزهای اخیر با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود را با طرحی در رابطه با اجرای قانون پوشش اعلام کرد.

وی افزود: در ادامه کانالی هم توسط تعدادی از دانشجویان با عنوان « نه به گشت در دانشگاه» تشکیل شد و طی آن فراخوان‌هایی داده شد و قرار شد ساعت ۱۲ امروز مخالفان اجرای قانون در دانشکده فنی تجمعی برگزار کنند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: ظهر امروز همانطور که وعده داده بودند تعدادی از دانشجویان در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه جمع شدند و در مخالفت با اجرای قانون پوشش و رعایت حجاب و عفاف در دانشگاه، شعارهایی سر دادند و پس از آن در محوطه دانشگاه راهپیمایی کردند.

طلوعی تاکید کرد: در ادامه تعداد گسترده‌ای از دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران به برگزاری چنین تجمعی اعتراض کرده و در نتیجه دانشجویان تجمع کننده به همراه تعدادی از دانشجویان دانشگاه در تالار پردیس‌های هنرهای زیبا جمع شدند و دقایقی با معاون فرهنگی دانشگاه گفت‌وگو کردند، چنین بیانیه‌ای هم توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی قرائت شد که این بیانیه مضحک نشان داد این افراد با اسلام مشکل دارند.

وی خاطرنشان کرد: باید منطق اجرای این قانون توضیح داده می‌شد و اگر اینطور بود کار به برگزاری تجمع نمی‌رسید. مسلما مسئولیت این ماجرا برعهده مدیران دانشگاه تهران است.

ایسنا

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
6
7
بنظرمیرسد اطلاق نسبت روزه خواری به کسی که در ماه رمضان در فاصله بین سحر تا افطار چیزی میخورد صحیح نباشد چون اساسا" وی روزه نبوده که روزه خواری کند . میتوان گفت بهردلیلی که خودش میداند روزه نگرفته است و مثل بقیه روزها خوراکی را میخورد که اگر مامورین زهرمارش نکنند.
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
9
9
خب بعضی از دانشجویان محترم این رو هم در نظر بگیرن که پوشششون واقعا شرم آور شده و نیروهای انتظامی زن سهله که تانک هم از شرم آب میشه. واقعا پوشش و آرایش بعضی از دانشجوها طوری هست که آدم خیال میکنه دارن میرن تالار عروسی یا پارتی شبانه
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
0
0
روزه بودن یانبودن کسی بین خودش وخدای خودش است اماتظاهربه روزه خواری وشکستن حرمت ماه رمضان زیرپاگذاشتن قانون شرع وقانون مدنی وبی احترامی به رع وجامعه است
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv