حقیقتی عجیب درباره ابتلا به زخم روده
bato-adv
کد خبر: ۱۴۱۸۶۵
تاریخ انتشار: 2019 April 14    -    ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نشانه‌های ابتلا به زخم روده گفت: کولیت اولسروز در جوامعی که از نظر بهداشتی بالاتراند بیشتر مشاهده می‌شود.

 محمد جعفر فرهوش استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در آستانه برگزاری کنگره دو روزه کشوری در رشت در مورد بیماری‌های التهابی روده اظهار کرد: بیماری‌های التهابی روده شامل کولیت اولسروز (زخم روده) و کرون است.

وی افزود: کولیت اولسروز یا زخم روده بیماری است که روده بزرگ را درگیر می‌کند و علائم آن عبارتند از: خونریزی، زخم، دل درد و دفع بلغم همچنین با شدت این بیماری وزن افراد کاهش پیدا کرده و ممکن است همراه با تب باشد.

فوق تخصص گوارش با اشاره به اینکه در جوامعی که بهداشت پایین‌تر است زخم روده کمتر مشاهده می‌شود، ادامه داد: در دهه‌های اخیر با بهبود بهداشت و سالم شدن آب آشامیدنی و مصرف مواد غذایی همچون انواع کنسرو همچنین وجود استرس سبب شده تا سیستم ایمنی بدن علیه مخاط روده تحریک شود و شروع به آسیب و از بین رفتن این مخاط کند.

فرهوش اضافه کرد: تماس با میکروب ها، طبیعت و آنتی ژن‌ها سبب می‌شود تا افراد کمتر به بیماری‌هایی همچون کولیت اولسروز یا زخم روده مبتلا شوند هرچند هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نشده است لذا محققان معتقدند که هنگامی که انسان‌ها در سال‌های اولیه رشد خود با میکروب‌ها و آنتی ژن‌های مختلف در تماس باشد سیستم ایمنی آن‌ها در بزرگسالی مقاوم‌تر می‌شود، اما اگر فرد در محیطی بسیار استریل و تمیز بزرگ شده باشد بیش از سایر افراد مبتلا به کولیت اولسروز می‌شود.

احتمال ابتلای چه افرادی به زخم روده بیشتر است؟

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: در خانواده‌هایی که یکی از افراد آن به این بیماری مبتلا می‌شوند ۲۰ درصد احتمال دارد که سایر افراد هم درگیر زخم روده شده لذا ژنتیک در بروز آن نیز نقش دارد.

وی گفت: درمان‌های دارویی کولیت اولسروز در ابتدا شامل خوراکی، تزریقی و یا حتی استفاده از شیاف است، اما اگر این راهکار‌ها جواب نداد استفاده از دارویی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند توسط پزشک تجویز می‌شود و در نهایت درصد کمی از بیماران نیازمند جراحی هستند.

گفتنی است؛ کنگره دو روزه کشوری بیماری‌های التهابی روده ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه سال جاری در رشت با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار و جدیدترین دستاورد‌ها و مباحث علمی مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

باشگاه خبرنگاران

نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار