بچه دار شدن با IVF و همه هزینه ها و دردسرهایش
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۳۳۲۶۳
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: 2019 January 14    -    ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
bato-adv
bato-adv
آی وی اف حروف ابتدایی لغت های (In Vitro Fertilization) است که ترجمه لغوی آن لقاح خارج از بدن موجود زنده و در محیط آزمایشگاه است. در حقیقت در این روش درمان نا باروری بر خلاف نامش اتفاق عجیبی نمی افتد. تمام مراحل بارداری به روش IVF همانند بارداری طبیعیست با این تفاوت که مرحله لقاح و تقسیم سلولی پس از آن به جای بدن مادر در محیط آزمایشگاه صورت می گیرد.

بچه دار شدن با IVF و همه هزینه ها و دردسرهایشبه گزارش «تابناک با تو»؛ آی وی اف حروف ابتدایی لغت های (In Vitro Fertilization) است که ترجمه لغوی آن لقاح خارج از بدن موجود زنده و در محیط آزمایشگاه است. در حقیقت در این روش درمان نا باروری بر خلاف نامش اتفاق عجیبی نمی افتد. تمام مراحل بارداری به روش IVF همانند بارداری طبیعیست با این تفاوت که مرحله لقاح و تقسیم سلولی پس از آن به جای بدن مادر در محیط آزمایشگاه صورت می گیرد.

پس اگر بخواهید از روش IVF برای باردار شدن استفاده کنید روند کار به این صورت خواهد بود که در کلینیک اسپرم و تخمک از بدن مرد و زن استخراج می شود و انجام لقاح و ایجاد تخم در لوله آزمایشگاه به وقوع می پیوندد. متخصصین درمان ناباروری به شیوه IVF پس از چند سری تقسیم سلولی جنین ها را به بدن مادر منتقل می کنند و بقیه ی پروسه ی بارداری همانند بارداری طبیعی انجام می شود.

بچه دار شدن با IVF و همه هزینه ها و دردسرهایش

ناباروری چه کسانی از طریق IVF قابل رفع است؟

روش IVF که مرسوم ترین شیوه از روش های کمک باروری (َART) است، در این موارد می تواند مشکل ناباروری را حل کند:

• مرد به دلیل کم بودن تعداد اسپرم ها و یا تعداد کم اسپرم ها نا بارور باشد.

• در صورتی که زن با اختلالات تخمک گذاری، نا رسایی زودرس تخمدان و یا فیبروئید رحم مواجه باشد.

• زنانی که لوله های فالوپ خود را برداشته اند یا افرادی که لوله های فالوپی مسدود شده یا آسیب دیده دارند.

• افرادی که به اختلالات ژنتیکی مبتلا هستند.

• همچنین ناباروری به علت های نا مشخص هم می تواند از طریق روش IVF درمان شود.

روش درمان ناباروری (IVF) چقدر شانس موفقیت دارد؟

شانس موفقیت روش (IVF) هم مانند بسیاری دیگر از روش های درمان ناباروری به سن زن و شوهر، وضعیت سلامتی آن ها و علل نا باروری بستگی دارد و بر اساس نتایج زنان جوان تر با تخمک های سالم تر شانس موفقیت بیشتری در این روش دارند. بر اساس تحقیقاتی که در رابطه با سن زن و شانس موفقیت روش IVF بر روی تعدادی از زنان ایالت متحده آمریکا انجام شده است، زنان 34 ساله یا کمتر بیشترین شانس موفقیت را در این روش دارا هستند. بر اساس این مطالعه:

زنان 34 ساله یا کمتر حدود 40 درصد;

زنان 35 تا 37 سال حدود 31 درصد;

زنان 38 تا 40 سال حدود 21 درصد;

زنان 41 تا 42 سال حدود 11 درصد;

و شانس زنان 43 ساله یا بالاتر برای بارور شدن از طریق روش IVF تنها حدود 5 درصد است.

بچه دار شدن با IVF و همه هزینه ها و دردسرهایش

درمان ناباروری از طریق روش (IVF) چه مراحلی دارد؟

به طور کلی می توان اینگونه گفت که برای تکمیل یک چرخه روش IVF چیزی حدود 4 تا 6 هفته زمان نیاز است. چند هفته باید صبر کنید تا تخمک ها آماده شوند و پس از آن بازیابی و بارورسازی تخمک صورت می گیرد و 3 تا 5 روز بعد جنین ها در داخل رحم قرار داده می شود. درمان ناباروری از طریق IVF و انتقال جنین به داخل رحم را می توان به 5 مرحله تقسیم نمود:

مرحله 1 / در اولین مرحله پس از اتخاذ تصمیم مبنی بر درمان ناباروری از طریق روش IVF ، عموما داروهای باروری با هدف تحریک تخمک زایی تجویز می شود. فراموش نکنید که در این روش به دلیل اینکه ممکن است بعضی از تخمک ها پس از لقاح و قرار گرفتن در رحم رشد و نمو نکنند، چندین تخمک مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در این مرحله سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی تخمدان ها و نمونه های خون برای بررسی سطح هورمون ها گرفته می شود.

مرحله 2 / در این مرحله تخمک ها از طریق یک سوزن توخالی از طریق حفره لگنی جمع آوری می شود. قبل از این جراحی کوچک بیمار باید ناشتا باشد و در طول آن هم به کمک داروهای بیهوشی خفیف، خواب آلوده خواهد بود.

مرحله 3 / حالا وقت آن است که از مرد درخواست شود برای انجام لقاح، نمونه اسپرم آماده کند.

مرحله 4 / در این مرحله مهمتری بخش باروری به کمک روش IVF صورت می پذیرد. اسپرم و تخمک پدر و مادر در مرحله ای به نام تلقیح با هم مخلوط شده و در یک ظرف مخصوص برای ایجاد لقاح نگه داری می شوند. تخمک ها برای تائید اینکه بارور شده اند و تقسیم سلولی درحال انجام است، تحت نظارت متخصصین قرار می گیرند. زمانی که پروسه ی لقاح و تقسیم با موفقیت انجام شد، تخمک لقاح یافته، جنین نامیده می‌شود.

توجه داشته باشید در مواقعی که احتمال لقاح پایین است، از روش تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا ICSI استفاده می شود. در این روش یک اسپرم به منظور انجام لقاح بصورت مستقیم به سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود.

مرحله 5 / در درمان ناباروری به روش IVF معمولا 3 تا 5 روز پس از بازیابی تخمک و انجام لقاح، جنین به رحم زن منتقل می شود. انتقال جنین به رحم از طریق یک لوله کوچک یا کانتر صورت می پذیرد و برای اغلب زنان بدون درد است. پس از آن اگر بارداری به روش IVF موفقیت آمیز باشد، 6 تا 10 روز بعد از بازیابی تخمکها، لانه گزینی انجام می شود.

بچه دار شدن با IVF و همه هزینه ها و دردسرهایش

درمان ناباروری به روش IVF چه اشکال هایی دارد؟

توجه داشته باشید که روش IVF از جمله قدیمی ترین روش ها برای درمان ناباروری است و از سال 1978 میلادی تا به امروز به کار گرفته شده است. محققین زمان نسبتا زیادی برای تحقیق و آزمایش پیرامون عوارض و پیامد های این روش باروری در اختیار داشته اند و البته قابل ذکر است محققین همچنان در حال بهبود روش های اجرایی IVF هستند. با هم برخی از معایب، عوارض و خطرات باروری از طریق روش IVF را مرور می کنیم.

احتمال شکست و بی نتیجه بودن روش IVF/ توجه داشته باشید که این ریسک وجود دارد که با وجود صرف زمان و هزینه زیاد این روش جواب ندهد. همچنین در بیش از یک پنجم موارد، پزشک دستور توقف فرآیند را می دهد. این دستور توقف ممکن است به دلیل عدم رشد فولیکول ها به میزان کافی یا وجود خطر سندروم تحریک بیش از حد تخمدان ها (OHSS) صادر شود.

احتمال بارداری دو قلویی یا چند قلویی/ با توجه به انتقال بیش از یک جنین به داخل بدن مادر، در روش IVF بیش از 20 درصد احتمال بارداری دوقلویی وجود دارد. هرچند که شاید بسیاری افراد از این اتفاق استقبال کنند اما توجه داشته باشید که بارداری دو یا چند قلویی خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش می دهد.

زمان بر و پر هزینه بودن/ بارداری به روش IVF هم نیاز به هزینه نسبتا زیاد دارد و هم نیازمند مراجعه زیاد برای آزمایش و سونوگرافی است.

منبع: برترینها

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
7
7
بچه دار شدن کاری اشتباه هست چون یک موجود بیگناه و پاک را بدون رضایتش وارد شرایطی میکنید که قطعا از آن راضی نخواهد بود.

ما به خاطر اشتباه والدینمان و طمعی که داشتند وارد شرایط اسفناک شدیم اما این دلیل نمیشود که ما هم همان راه و چرخه اشتباه را دنبال کنیم

ما انسان هستیم و قدرت تفکر و منطق داریم

هیچ وقت گنجشکی را که در دست دارید به بهانه کبوتری که در آسمان هست رها نکنید
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
خب علامه دهر و فیلسوف بزرگوار،چطوری میتونی رضایت اون بچه را جلب کنی که به دنیا بیاید.
ناشناس
| |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
احمق خودت پاسخ خودت رو دادی با بچه دار نشدن

شما وقتی بچه دار نشوید لازم نیست رضایتی هم جلب کنی
ناشناس
| |
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
از کجا معلوم رضایتش تو به دنیا نیومدنه؟
کاربر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
1
3
متاسفم برای این طرز فکر شما ، هزاران زوج در کشور وجود دارند که با علم به تمام ریسک ها و هزینه های مربوطه روش باروری ivf رو به امید شانس بچه دار شدن به جون می خرند ، کافی است سری به مراکز کمک باروری مثل رویان و ده ها مرکز خصوصی دیگر بزنید تا شوق ، امید و اشک زوجین نابارور رو ببینید ، بهتربود در خصوص تجارب لقاح مصنوعی و موضوع مرتبط اظهار فضل می فرمودین تا اینکه به موضوع بودن یا نبودن فرزند بپردازین .
خدمت دوستان عزیز عرض کنم که این روش هنوز هم آخرین و موفق ترین روش جهت شانس باروری زوجین نابارور در ایران و سایر کشورهای پیشرفته است و معمولا زوجین با تکرار این روش و حذف ریسک فاکتورها در توالی مراحل به این شانس دست می یابند . مستحضر باشین که ایران یکی از کشورهای پیشرفته و پیشتاز در این تخصص می باشد و سالانه کنفرانسها و سمینارهای بین المللی زیادی جهت تبادل و انتقال دانش در این زمینه در کشور برگزار می گردد . میانگین هزیته هر سیکل در زوجینی که کاندید این روش میشوند متفاوت است ولی معمولا از 5 میلیون تومن به بالااست البته در مراکزی مثل رویان و بدیهی است این هزینه ها در مراکز خصوصی به مراتب بالاتر است . امیدوارم تمام زوجین نابارور که تمایل به اولاد دارند به آرزویشان برسند و دوستان گلم عنایت داشته باشین در این مسیر آرامش ، صبر و توکل سه عنصر اصلی قبل از انتخاب یک مرکز کمک باروری می باشد .
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv