شفافیت پوست با بخور دادن
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۲۳۶۲۱
تاریخ انتشار: 2018 October 08    -    ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
bato-adv
bato-adv
بخور دادن پوست یکی از روش‌های پاکسازی پوست و شفاف سازی آن است. با استفاده از بخور دادن منافد پوستی به دلیل حرارت باز می‌شود و هر نوع آلودگی و گرد و خاک از پوست خارج می‌شود.

شفافیت پوست با بخور دادن

شفافیت پوست با بخور دادنبخور دادن پوست یکی از روش‌های پاکسازی پوست و شفاف سازی آن است. با استفاده از بخور دادن منافد پوستی به دلیل حرارت باز می‌شود و هر نوع آلودگی و گرد و خاک از پوست خارج می‌شود. علاوه براین بخور دادن سبب مرطوب شدن و تمیزی پوست می‌گردد و باعث ضد عفونی و شادابی پوست می‌گردد. بخور دادن پوست قبل از استفاده از ماسک‌های صورت سبب موثرتر بودن عمکرد ماسک بر پوست می‌شود. پرشین وی در این مطلب نکاتی در مورد بخور دادن پوست را به شما ارائه می‌دهد.

بخور دادن پوست و انواع آن

یکی از راه‌های پاک کردن پوست، بخور دادن آن است که به وسیله آن منافذ پوست باز شده و آماده تغذیه از ماسک‌های مورد نظر می‌گردد. بعد از عمل بخور می‌توان دانه‌های سرسیاه و جوش‌های صورت را فشار داد. این کار باید در نهایت دقت و با دستمال کاغذی انجام گیرد و نباید برای این کار از ناخن‌ها استفاده کرد. جوش‌های صورت را تا حد امکان با دست لمس نکنید و در مورد انواع عفونی آن اجازه دهید تا جوش‌ها خشک شوند و سپس آن‌ها را فشار دهید. بخور دادن پوست به یکی از روش‌های زیر صورت می‌گیرد.

بخور دادن پوست با آب

بخور بخار آب:این بخور را می‌توان همیشه و در همه جا انجام داد. بدین صورت که پوست را در معرض بخار آب قرار داده، ولی مواظب باشید که بخار، پوست شما را نسوزاند، با این کار آلودگی‌ها و چربی‌ها و سلول‌های شاخی از سطح پوست تمیز شده و پوست شما مرطوب می‌گردد و این مرطوب بودن مانع ایجاد چین و چروک‌ها می‌شود. بخور گل ختمی و بابونه این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می‌گردد باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیز میشود.

فواید بخور دادن پوست

بهترین کاری که می‌توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاد از انواع ماسک‌ها انجام داد، استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، از آّب لیموترش می‌باشد که باید با کمک پنبه، مخلوط روغن زیتون و آبلیمو ترش را روی پوست مالیده و پس از ۳۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شست.

بخور رامسن (زنجبیل شامی) این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و شادابی پوست می‌شود برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید می‌باشد. برای این منظور جوشانده غلیظ و بسیار گرم آن استفاده می‌شود که با انداختن پارچه یا لحاف بر سر، بخار آن را استشناق کرده و در همان حال پوست صورت را ماساژ می‌دهید و سپس با یک حوله تمیز پوست را تمیز می‌کنید. (مقدار لازم از این گیاه دو مشت کامل از ریشه آن در یک لیتر آب توصیه شده است).

طریقه بخور دادن پوست

طریقه استفاده از بخور: مقداری گل ختمی و گل بابونه را در ظرف آب جوش می‌ریزیم و سپس در ظرف را به مدت ۱۰ دقیقه قرار داده تا دم بکشد و سپس در ظرف را برداشته و یک پارچه کلفت روی سر خود و ظرف انداخته و همین طور که صورتمان بالای ظرف و در معرض بخار‌ها قرار دارد و با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ داده، این عمل را چندین بار تکرار می‌کنیم. (نکته) ۱: برای بخور دادن پوست می‌توانید از گیاهان زیر نیز به صورت بالا استفاده نمایید. این گیاهان عبارتند از:: بابون، آویشن، اسطوخدوس، گزنه سفید، رازیانه، زیرفون، بومادران، اکلیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی، کافور.

(نکته) ۲: پس از بخور دادن می‌توانید با کمک نوک انگشتان و یک دستمال، جوش‌های سرسفید و سرسیاه خود را با فشار خالی نمایید، ولی نکته مهم در این مورد آن است که پس از عمل بخور، چون منافذ پوست باز می‌شوند و سر جوش‌ها نیز باز خواهد شد، بهتر است که برای تنگ کردن این منافذ پس از اتمام کار، از خیار رنده شده یا لیموترش تازه و یا اگر پوست چربی دارید از آب سرد یا یخ کمک بگیرید و آن‌ها را به صورت ماسک بر روی پوست قرار دهید.

بیشتر بدانید: طرز تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوستتان کافی است صورت خود را با آب و صابون بشوئید و خشک کنید. بعد از شست‌وشو از هیچ نوع کرم یا لوازم آرایشی استفاده نکنید. بعد از ۴ یا ۵ ساعت یک تکه کاغذ را روی پیشانی، گونه‌ها و چانه خود بکشید و سپس به آن نگاه کنید، اگر بر روی کاغذ لکه‌های روغنی مشاهده کردید، بدین معناست که پوست شما چرب است.

اگر فقط مقداری ناچیز چربی روی کاغذ بیفتد بدین معناست که پوست شما معمولی است. اگر در اثر مالش کاغذ بر روی پوست هیچ‌گونه اثری از چربی روی آن نباشد، نشانه خشک بودن پوست شماست، اما اگر کاغذی که بر روی پیشانی، چانه وبینی کشیده می‌شود، چرب شود، ولی کاغذی که بر روی گونه‌ها کشیده می‌شود فاقد هرگونه چربی باشد، نشان دهنده این است که پوست شما ازنوع مختلط است. پس از اینکه توانستید نوع پوستتان را تشخیص دهید، با استفاده از روش‌های مخصوص و نوع پوست باید از آن مراقبت کنید و از ماسک‌های مخصوص آن برای پوست خود استفاده کنید.

منبع: اصفهان امروز، عصر ایران

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv