ماجرای مزاحمت یک ایرانی برای زن چادری در ورزشگاه جام جهانی+عکس
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۱۵۵۳۰
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: 2018 July 18    -    ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۰
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv

چندی پیش بود که عکسی از یک زن محجبه ایرانی در فضای مجازی دست به دست شد که با پوشش چادر در ورزشگاه‌های روسیه حاضر شده و به تماشای مسابقات فوتبال ایران در جام جهانی پرداخته بود. این عکس که با واکنش‌های مختلفی از سوی مردم و کاربران فضای مجازی روبرو شد، بهانه‌ای شد تا گفت‌وگویی داشته باشیم با این خانم محجبه که از قضا دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات نیز هست.

ماجرای مزاحمت یک ایرانی برای زن چادری در ورزشگاه جام جهانی+عکس

زهرا خلجی در گفت‌وگو با آنا درباره حضور خود در مسابقات جام جهانی روسیه اظهار کرد: «امسال فرصتی پیش آمد تا برای نخستین بار در جام جهانی حاضر شوم. با توجه به فعالیت در بنیاد رودکی به عنوان عضوی از تیم اجرایی ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران در قالب گروهی صد نفره با هدف اجرای موسیقی برای کاروان جمهوری اسلامی ایران به روسیه رفتم.»

وی با بیان بخشی از سوابق تحصیلی خود به آنــا گفت: «اینجانب دانشجوی دکتری مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هستم. سال 1386 وارد مقطع کارشناسی مدیریت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب شدم. چون تنها این واحد دانشگاهی رشته مورد علاقه من را داشت.»

خلجی ادامه داد: «پس از گذراندن دوره کارشناسی به دلیل اینکه با رتبه و معدل ممتاز فارغ‌التحصیل شدم، بدون کنکور و به عنوان دانشجوی استعداد درخشان وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات شدم. در دوره ارشد نیز به دلیل معدل بالای 19 هم از طریق آیین‌نامه استعدادهای درخشان و هم از طریق آزمون در مقطع دکتری رشته مدیریت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات پذیرفته شدم که اکنون با گذراندن آزمون جامع مشغول پژوهش روی تز دکتری خود هستم.»

ماجرای مزاحمت یک ایرانی برای زن چادری در ورزشگاه جام جهانی+عکس

این خانم محجبه در پاسخ به پرسشی درباره علت انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان محل تحصیل خود خاطرنشان کرد: «واحد علوم و تحقیقات به دلیل اینکه برترین و بهترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی است با داشتن استادان برجسته و توانمند نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های دولتی در جایگاه برتری قرار دارد. از سوی دیگر بسیاری از استادان این واحد دانشگاهی در بهترین دانشگاه‌های دولتی تهران نیز در حال تدریس هستند که بر غنای علمی واحد علوم و تحقیقات می‌افزاید؛ علاوه بر این، فضای فعالیت‌های علمی، فرهنگی و دانشجویی برای دانشجویان این دانشگاه در حوزه‌های مختلف فراهم است.»

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: «به نظر من دانشگاه آزاد در هر عرصه‌ای ورود کرده موفق بوده و شاهد مثال این ادعا نیز موفقیت این دانشگاه در عرصه‌های آموزشی است. دانشگاه آزاد اسلامی نقش مؤثر و بی‌نظیری در رشد و گسترش آموزش عالی کشور داشته است و این نشان از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این دانشگاه دارد که اگر در حوزه‌های دیگر نیز به کار گرفته شود، قطعاً موفقیت‌های چشمگیری به همراه خواهد داشت. ساخت پارک‌ها، ورزشگاه‌ها و سالن‌های مخصوص بانوان از سوی دانشگاه آزاد اسلامی یکی از این زمینه‌ها است.»

خلجی که در حوزه مدیریت هنری هم فعالیت دارد درباره حضورش در این محافل گفت: «اینجانب در بنیاد رودکی بیشتر فعالیت اجرایی دارم، موسیقی را نیز از دوره کارشناسی آغاز کردم و اکنون سنتور می‌زنم. در این فضا هم بدون مشکل فعالیت می‌کنم و حجاب برای من محدودیتی ایجاد نمی‌کند. حقیقتاً در هر زمان و در هر مکانی که باشم با چادر احساس امنیت می‌کنم. به طور کلی حجاب برای من مسئله‌ای اعتقادی و قلبی است و فکر می‌کنم انسان زمانی که باوری قلبی به موضوعی داشته باشد در هر مکان و زمانی پای آن اعتقاد می‌ایستد.»

وی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نیز گفت: «حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نیازمند مقدماتی است که هنوز فراهم نشده، زیرا بدون رعایت کامل مسائل فرهنگی و البته شرعی نمی‌توان از لزوم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها‌ سخن گفت؛ متاسفانه در شرایط فعلی هم برخی بانوان پوشش مناسب را رعایت نمی‌کنند و هم برخی از آقایان رفتارها و الفاظ نامناسبی را به کار می‌برند.»

خلجی از توجه برخی تماشاگران خارجی حاضر در روسیه به نوع پوشش وی هم گفت و افزود: «پوشش من برای خارجی‌ها خیلی جالب بود و مدام می‌پرسیدند که اهل کجا هستم. داخل استادیوم نیز چون پرچم ایران را روی چادر نصب کرده بودم، همه متوجه می‌شدند که ایرانی هستم. برخورد مأموران امنیتی و انتظامی نیز بسیار خوب بود و آنها نیز با استقبال از پوشش من درخواست عکس هم داشتند.»

این بانوی محجبه اضافه کرد: «البته برخورد نامناسبی هم در داخل استادیوم کازان از سوی یک هموطن ایرانی به وجود آمد. این هموطن از بین تماشاگران به سمت من دوید و از من پرسید که چرا با چادر در ورزشگاه هستید؟ و من گفتم: حجابم، انتخابی و شخصی است. در ادامه پرسید که واقعا شخصی‌ است؟ گفتم: بله. ولی این واقعیت را باید بگویم که اغلب برخوردها مثبت و تشویق‌کننده بود و حقیقتاً با توجه به اینکه همیشه با چادر هستم، تصور نمی‌کردم پوشش چادر من در جام جهانی روسیه تا این حد مورد توجه قرار بگیرد.»

آنا

bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
5
3
احسنت بر این زن محجبه و با ایمان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
0
10
هزینه 1 شب اقامت در روسیه و تماشای مسابقات 30 میلیون تومن بود.
هزینه یک ترم دانشگاه آزاد در مقطع دکتری حدود 50 میلیون تومن هست.
ایشان قطعا از ژنها ی خوب هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
1
4
باشه علوم تحقیقات خیلی خفنه.... خخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
8
یعنی مقدماتحضور بانوان در باشگاه های روسی فراهم است که ایشون آنجا رفتند؟؟؟ یا همه بانوان آنجا پوشیده تر از بانوان ایرانی در ورزشگاه حضور داشتند؟؟؟؟؟!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
8
اگر هنوز فضا برای بانوان مناسب نیست، پس چرا خودت رفتی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
8
پس تو اونجا خیلی منقلب شدی ....
فرید عزیز کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
9
100 نفره رفتن روسیه؟با هزینه کی؟ قطعا ملت بیچاره ایران دیگه. البته مشخصه از چه طیفی هستن.
ناشناس
|
New Zealand
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
4
پس می تونیم نتیجه بگیریم که انسانهایی که آزاد اندیشن و به انتخاب های دیگران احترام میذارن، خوش برخوردتر و محترم هستند. کسانی که اعتقاد و انتخاب خودشون رو بی ادبانه و با خشونت و تهدید به بقیه تحمیل می کنن کمی توجه بفرمایند.. چقدر برای ایشون خوشحالم که اوقات خوبی رو تجربه کردن. امیدوارم سایر زنان ایرانی هم از شرایط مشابهی (آزادی در انتخاب پوشش، حضور در ورزشگاه به همراه خانواده، احترام و برخورد خوب) بتونن لذت ببرن. التماس تفکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
3
درخواست عکس گرفتن ها به خاطر زیبایی ایشون بود نه به خاطر پوشش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
2
باهزینه ی بیت المال ببخشید بیت الحال که نرفتی احتمالا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
3
چادر و لپهای رنگ کرده؟؟؟؟؟!!!!! (اسلام التقاطی)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
3
کاشکی می گفت پدرشم چکارس و به کجا وصله.
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv