آیا «مائده» دختر حاشیه ساز اینستاگرامی جرم انجام داد یا نه؟
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۱۴۸۱۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2018 July 11    -    ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۶
bato-adv
bato-adv
طی روز‌های اخیر و با پخش مستند «بیراهه» از تلویزیون درباره دختران رقاصی که فیلم‌های خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، حمله‌های شدیدی به صدا و سیما برای پخش این مستند صورت گرفت.

اگر از میزان هوشمندی که در اقدام پلیس و مقام قضایی در احضار سوژه‌های این مستند و تهیه فیلم از آن‌ها و پخش آن در تلویزیون لحاظ شده است، بگذریم؛ این نکته که افراد احضار شده مرتکب جرم شده‌اند، در پس غوغاسالاری برخی افراد پوشیده ماند و به آن توجه نشد.

هر چند بنا بر آنچه که در اطلاعیه روز گذشته پلیس آمده است افراد احضار شده پس از اظهار ندامت رها شده‌اند، اما انتظار مردم دیندار و مسلمان ایران از قوه قضائیه این است که از کنار ارتکاب جرایمی که اخلاق و عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند به آسانی نگذرند و همچنانکه در سال‌های اخیر در بسیاری از پرونده‌های مربوط به جرایم مالی و... نشان داده‌اند در این نوع از جرایم که دینداری مردم و سلامت خانواده‌ها و دختران و پسران ما را هدف گرفته‌اند تحت تأثیر هیاهو‌ها قرار نگیرد.

باید این نکته را در نظر داشته باشیم که با پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران توسط مردم، مردمان ایران زمین یک توافق و میثاق اجتماعی برای تشکیل جامعه‌ای مبتنی بر اقامه دین اسلام در تمام شئون داشته‌اند که این توافق در قوانین مختلف کشور از جمله قانون مجازات اسلامی متبلور است.

با این وجود در ماجرای فعالیت ضد دینی این افراد متجاهر و متظاهر به گناه، عده‌ای که وانمود می‌کنند سینه چاک حقوق مردم و کودک هستند، در حالی فریاد سر داده‌اند و پخش این فیلم از تلویزیون را مصداق اشاعه منکر و یا کودک آزاری قلمداد می‌کنند که هیچ اشاره‌ای به قبح عمل این دختران و قبح ارتکاب جرم توسط آنان ندارند.

در ادامه با بررسی موادی از قوانین خواهیم دید که دختران رقاص اینستاگرام مرتکب جرم شده‌اند و از آنجا که مجازات‌های پیش بینی شده در قوانین موضوعه کشور در واقع واکنش جامعه نسبت به عمل مجرمانه است، جا دارد که قوه قضائیه از حقوق مردم دیندار صیانت کند و چنانچه قرار بر این است این افراد پس از اظهار ندامت مورد رأفت قرار گیرند آن نیز در چارچوب قوانین موجود و در قالب حکم قضایی باشد.

هر چند که نفس رقصیدن در قوانین ما جرم انگاری نشده است، اما با توجه به اینکه عملی حرام است و با استناد به بخش آخر ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی تعزیرات، رقاصان اینستاگرامی مرتکب جرم شده‌اند.

ماده مذکور می‌گوید: هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند ... در صورتی که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد، ولی عفت عمومی را جریحه‌دار کند، فقط به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

اگر کشف حجاب توسط این دختران را هم در نظر بگیریم، تبصره این ماده هم می‌افزاید: که زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

طبق بند اول ماده ۶۴۰ قانون مجازات اسلامی نیز هر کس ... فیلم، ... یا به طور کلی هر چیز که عفت و اخلاق عمومی را جریحه‌دار کند برای تجارت یا توزیع به نمایش و معرض انظار عمومی گذارد یا بسازد ...

همچنین طبق بند سوم همین ماده هرکس اشیاء فوق را به نحوی از انحاء منتشر کند یا آن‌ها را در معرض انظار عمومی بگذارد؛ به حبی از ۳ ماه تا یک سال و جزای نقدی از یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تا ۶ میلیون ریال و تا ۷۴ ضربه شلاق و یا به یک یا ۲ مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

تبصره ۱ ماده ۷۲۴ قانون مجازات اسلامی تعزیرات هم می‌گوید: هرکس به وسیله سامانه‌های یارانه‌ای یا مخابراتی محتویات مبتذل را منتشر کند موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازات‌های حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال است.

اینک وقت آن است، آنان که مدعی حقوق مردمند با احترام به قانون به عنوان میثاق مردم، از قوه قضائیه اجرای قانون را در برابر هرگونه جریحه‌دار کردن اخلاق و عفت عمومی مطالبه کنند.
 

تسنیم

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
0
2
آبروریزی بسه ول کنید بابا
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
0
2
با توجه به اينهمه اختلاس ورانت خوارى و بي تدبيرى در همه زمينه ها ما قانون نداريم ولي براى اين كارهاى بچه بازى و براى انحراف افكار عمومى اين مسخره بازى را در مى آورند
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv