خرید جوجه‌های رنگی ممنوع
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۱۳۱۲۵
تاریخ انتشار: 2018 June 24    -    ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰
bato-adv
bato-adv

دکتر حسین طرق؛ خرید و فروش جوجه‌های رنگی در سطح شهر و ورود آن‌ها به منازل. خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را افزایش می‌دهد.

وی بیان داشت: شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در برخی از استان‌های کشور و به تبع آن در البرز از سال ۹۵ نمود بیشتری پیدا کرد که سال گذشته این بیماری شدت داشت.

طرق با اشاره به اینکه یکی از دلایل انتشار این بیماری، طیور بومی هستند، اظهار داشت: میزان آلودگی مرغ‌های بومی به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیشتر از سایر طیور است.

وی گفت: سال گذشته تعدادی از ساکنان شهرک بذر و نهال کرج با انتقال مرغ‌های محلی و آلوده به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از استان مازندران به کرج، زمینه شیوع این بیماری را به وجود آوردند.

وی بیان داشت: جوجه‌های رنگی که در سطح شهر به فروش می‌رسند نیز جزو طیور بومی بوده که خارج از چرخه صنعتی تولید و وارد بازار می‌شوند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان البرز افزود: این طیور که مورد علاقه کودکان بوده و بیشتر به صورت غیرمجاز توسط فروشندگان رنگ آمیزی می‌شوند نیز عاملی مهم برای شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند.

وی اظهار داشت: پرندگانی همچون قناری و مرغ عشق و دیگر پرندگان زینتی که در قفس نگهداری می‌شوند هیچگونه خطری برای ابتلا و شیوع این بیماری ندارند.

**نظارت بر فعالیت پرنده فروشی‌ها

معاون سلامت دامپزشکی البرز ادامه داد: با توجه به قوانین و دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی در خصوص ممنوعیت عرضه پرنده زنده (مرغ، خروس، بوقلمون و...) در مراکز و معابر عمومی سطح شهر و روستا یا در واحد‌های صنفی پرنده فروشی، دامپزشکی استان بازرسی از واحد‌های عرضه طیور بومی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه این بازرسی‌ها از ابتدای سال شدت بیشتری پیدا کرده، افزود: پرنده فروشی‌های سطح شهر اجازه خرید و فروش مرغ‌های بومی یا صنعتی را ندارند، زیرا بدون مجوز حمل مبادرت به این کار می‌کنند و احتمال اینکه یک مرغ آلوده را از مرغداری خارج کرده و یا به طریقی فراری داده باشند، زیاد است.

طرق اضافه کرد: در بازرسی‌های انجام شده که با همکاری شهرداری، مراجع قضایی و امور صنفی مربوطه انجام می‌شود، از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۸ واحد عرضه کننده غیرمجاز طیور در سطح استان شناسایی شدند که با دستور مقام قضایی ۱۲ واحد پلمپ و ۱۶ واحد نیز اخطار کپی دریافت کرده و به دادگاه معرفی شدند.

وی اظهار داشت: همچنین ۵ دستگاه خودروی سیار حمل غیرمجاز طیور زنده شناسایی شد که ۲ دستگاه با دستور قضایی توقیف و مابقی اخطار کتبی دریافت کردند.

طرق گفت: پس از شناسایی و توقیف، تعداد ۲۲۰ مرغ و خروس زنده از دو خودروی توقیف شده، ضبط و به کشتارگاه فرستاده شدند.

***اجرای طرح واکسیناسیون طیور در ۳ استان کشور

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی البرز گفت: برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سال جاری، سه استان پایلوت واکسیناسیون آنفولانزای فوق حاد شده اند.

وی افزود: واکسن مورد نیاز برای این سه استان تامین شده و واکسیناسیون در مرغداری‌های صنعتی البرز، تهران و قزوین که شامل این طرح اولیه هستند و تیم ممیزی که شامل دامپزشکی، جهاد کشاورزی، نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی هستند، آن‌ها را ممیزی کرده، انجام می‌شود.

طرق اضافه کرد: در اجرای این طرح حدود ۴۰۰ هزار قطعه مرغ تخمگذار، پولت و مرغ مادر که سنی بین ۷ تا ۹ روزگی را دارند، واکسینه می‌شوند.

سال گذشته، ۱۴ پرنده فروشی در کرج به علت رعایت نکردن اصول بهداشتی و قانونی پلمب شدند.

همچنین در این مدت ۱۴ پرنده فروشی غیرمجاز در شهرستان فردیس شناسایی و عوامل آن‌ها به دادگاه معرفی شدند که ۲ واحد پلمب شد.

ایرنا

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv