افتخارات الکی؛ از ناسا پر از ایرانی است تا کریم یخ فروش مخترع بستنی!
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۰۹۸۱۳
تعداد نظرات: ۱۹ نظر
تاریخ انتشار: 2018 May 22    -    ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
همین الان اگر یک دقیقه فکر کنیم، می توانیم چندین مثال بزنیم که در آن ها ایرانی ها جزء خفن ترین مردم دنیا به حساب می آیند و هیچ کاری نبوده که در آن اول نباشند. از تعداد ایرانی های ناسا گرفته تا مخترع فلان ماشین و مالک فلان برند؛ مواردی که بسیاری از آن ها تنها زاییده تخیل خود ماست و نمود عینی ندارد. این جا تلاش کرده ایم تعدادی از این افتخارات الکی را مرور کنیم، با توجه به این نکته که این ها همه موارد نیستند و این مطلب تنها مشتی است نمونه خروار.

افتخاراتی که ایرانی ها الکی به نام خود زده اند؛ از ناسا پر از ایرانی است تا کریم باستانی مخترع بستنی!به گزارش «تابناک با تو»؛ همین الان اگر یک دقیقه فکر کنیم، می توانیم چندین مثال بزنیم که در آن ها ایرانی ها جزء خفن ترین مردم دنیا به حساب می آیند و هیچ کاری نبوده که در آن اول نباشند. از تعداد ایرانی های ناسا گرفته تا مخترع فلان ماشین و مالک فلان برند؛ مواردی که بسیاری از آن ها تنها زاییده تخیل خود ماست و نمود عینی ندارد. این جا تلاش کرده ایم تعدادی از این افتخارات الکی را مرور کنیم، با توجه به این نکته که این ها همه موارد نیستند و این مطلب تنها مشتی است نمونه خروار.

سازمان فضایی آمریکا

علت شهرت: ناسا پر از ایرانی است و این ایرانی ها هستند که ناسا را اداره می کنند.

شرح ماجرا: از وقتی نام فیروز نادری به عنوان مدیر یکی از پروژه های مریخ نوردی ناسا مطرح شد، صحبت ها درباره تعداد ایرانی های شاغل در ناسا مطرح شد، صحبت ها درباره تعداد ایرانی های شاغل در ناسا هم داغ شد. حالا مدت هاست که خیلی ها اعتقاد دارند اگر ایرانی ها نبودند، ناسا زمین می خورد و اصلا این مغز ایرانی است که توانسته باعث موفقیت های این سازمان شود. این وسط بعضی سایت های داخلی مدعی شده اند که 43 درصد کارکنان ناسا ایرانی هستند و اگر این واقعیت داشته باشد؛ یعنی اکثریت در این سازمان با ایرانی هاست.

افتخاراتی که ایرانی ها الکی به نام خود زده اند؛ از ناسا پر از ایرانی است تا کریم باستانی مخترع بستنی!
اصل ماجرا چیست؟ این که 43 درصد از جمعیت یک سازمان مهم و بزرگ در دست خارجی ها باشد، شبیه یک توهم است. آن هم وقتی که بفهمیم ناسا حدود 25 هزار کارمند دارد و اگر ادعای افسانه سازها درست باشد؛ یعنی بیش از 10 هزار ایرانی در ناسا کار می کنند. خود فیروز نادری اما در گفت و گویی که چند سال پیش انجام داد، گفت احتمال می دهد حدود یک درصد از این جمعیت، ایرانی باشند که تازه بخش زیادی از آن ها را استادان دانشگاه شامل می شوند که کارمند رسمی ناسا به حساب نمی آیند. طبق گفته پروفسور نادری حداکثر 300 ایرانی از جمله استادهای دانشگاه در ناسا مشغول به کار هستند.

بستنی

علت شهرت: فردی به نام کریم باستانی یا کریم یخ فروش مخترع بستنی است.

شرح ماجرا: در شرح این اختراع آمده «تا به حال به این اندیشیده اید که چرا هرگز در هیچ گزارش یا رسانه خارجی در مورد این که بستنی، این لیسیدنی پرطرفدار، در کجا و توسط چه کسی ساخته شده، هیچ حرفی به میان نیامده؟! جواب این سوال در کتاب «مردم دوران مشروطه» در قفسه های خاک گرفته کتابخانه ملی موجود است که نیز افتخار دیگری است برای ما ایرانیان. داستان از این جا شروع می شود که فردی به نام «کریم باستانی» ملقب به کریم یخ فروش، پسر جوانی از شهر ری در بازار آن زمان (خیابان جمهوری امروز) بساط یخ فروشی داشت» در ادامه این داستان ثابت می شود که آیس کرم همان آیس کریم است و بستنی را هم ما اختراع کردیم.

افتخاراتی که ایرانی ها الکی به نام خود زده اند؛ از ناسا پر از ایرانی است تا کریم باستانی مخترع بستنی!

اصل ماجرا چیست؟ متن بالا که نیازی به پاسخ ندارد اما تاریخچه پیدایش خود بستنی جالب است. واژه «آیس کرم» اولین بار در 1744 میلادی یا 1123 هجری خورشیدی به کار رفته است. خود مفهوم بستنی اما به احتمال زیاد نوع تحول یافته نوشیدنی های یخ زده است. در قرن چهارم قبل از میلاد، اسکندر به نوشیدنی های یخ زده علاقه فراوانی داشت و آن طور که تاریخ نگاران روم گفته اند در سال 62 قبل از میلاد، نرون، امپراتور روم گروه هایی را به کوهستان های آپنین می فرستاد تا برایش یخ و برف بیاورند، سپس آن را با شربت، پوره میوه یا عسل مخلوط می کرد و می خورد. در سال 1660، کافه «پروکوپ» توسط یک ایتالیایی به نام «کولتلی» در پاریس افتتاح شد که در آن انواع یخ طعم دار و خامه یخ زده یا همان بستنی، تولید و عرضه می شد. بعد از آن، دسرهای یخی راه خود را به آمریکا بازکردند و در سال 1700 میلادی، فرماندار مریلند، از مهمانان خود با بستنی پذیرایی کرد.

سردر سازمان ملل

علت شهرت: نوشته شدن شعر مشهور سعدی (بنی آدم اعضای یک پیکرند) بر سردر سازمان ملل

شرح ماجرا: از دوران مدرسه به یاد داریم که این شعر سعدی به خاطر مفهوم زیبایش در سردرد سازمان ملل نقش بسته و یک جورهایی تبدیل به مانیفست این سازمان شده است. در سال های اخیر اما هر کس به نیویورک سفر کرده، نتوانسته تصویری از این نوشته پیدا کند.

افتخاراتی که ایرانی ها الکی به نام خود زده اند؛ از ناسا پر از ایرانی است تا کریم باستانی مخترع بستنی!
اصل ماجرا چیست؟ ظاهرا در سال های اولیه بعد از افتتاح سازمان ملل، این شعر سعدی روی تابلویی نوشته شده بود و بالای یکی از درهای سازمان ملل نصب شده بود. بعد از مدتی اما این تابلو را برداشتند ولی خاطرات آن هرگز از یاد نرفت. نکته مهم دیگر این که سازمان ملل سرد خاصی ندارد و چندین در دارد. به عنوان مثال، ساسان والی زاده در قسمتی از کتابش با نام «سفر به نیویورک، رسانه ای به نام احمدی نژاد» به شکل مستقیم به جست و جو برای یافتن این شعر در سفرش به سازمان ملل اشاره و بیان می کند: «به محض آن که می خواستم از زیر سردر سازمان ملل (راستی این جا چندین ورودی دارد، سردرد اصلی کدام است؟!» عبور کنم، چشمان کنجکاوم را به میله ها، ستون ها و دیوارهای کناری دوختم، شاید چند واژه دُر دری بیابم یا حداقل مفهوم شعر سعدی را به یکی از زبان های بین المللی اما هرچه جستم، هیچ نیافتم»

کاووس حسن لی- موسس مرکز سعدی شناسی ایران- در گفت و گویی وجود هرگونه لوح یا سردری را با این اشعار از سعدی در مقر سازمان ملل متحد رد کرده و گفته «متاسفانه الان طوری شده که اگر این حرف را بزنیم، هیچ کس باور نمی کند و مردم واقعا فکر می کنند شعر سعدی بر سردر سازمان ملل متحده نوشته شده است، حال آن که نه سردری و نه تابلویی با اشعار سعدی در سازمان ملل وجود ندارد.»

گینس

علت شهرت: 36 رکورد اختصاصی برای ایران در گینس ثبت شده است.

شرح ماجرا: چندین خبرگزاری و سایت خبری لیستی منتشر کرده اند از افتخارات ایران و ایرانی ها در گینس و کلی آمار داده اند از چیزهایی که ایران در آن اول است.

افتخاراتی که ایرانی ها الکی به نام خود زده اند؛ از ناسا پر از ایرانی است تا کریم باستانی مخترع بستنی!

اصل ماجرا چیست؟ این که شما در یک چیزی اول باشید با اینکه در گینس رکورددار باشید تفاوت دارد و این دو تقریبا هیچ ربطی به هم ندارند. در میان آن 36 رکورد هم تعداد کمی با گینس مشترک است. در کتاب گینس اما 27 بار از ایران نام برده شده که در تعداد زیادی از آن ها «ایران» محل بحث نیست و مثلا فقط محل برگزاری مراسم بوده یا یک صاحب رکوردی از آن عبور کدها ست. برای مثال طولانی ترین سفر با ماشین سه چرخه توسط دو آلمانی به مسافت 37 هزار کیلومتر ثبت شده که از ایران نیز گذشته اند.

ژاپنی ها

چشم بادامی ها در افسانه های ما حضور گسترده ای دارند. درباره این عکس گفته می شده وزیر نیروی این کشور به خاطر قطعی برق بیست دقیقه به مردم تعظیم کرده. آخرش اما معلوم شد این ادای احترام مدیر شرکت هوندا بوده. همین!

افتخاراتی که ایرانی ها الکی به نام خود زده اند؛ از ناسا پر از ایرانی است تا کریم باستانی مخترع بستنی!

منبع: هفته نامه همشهری جوان

bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
2
19
توهم عقل کل بودن دامن گیر جامعه ایرانی شده است بدون زحمت بدون تلاش به جایی نمی رسیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
12
10
اعراب همیشه در حال تخریب ایران بودند.....و خوشحالم که ملت دیگه بیدار شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
4
11
چیزهایی که به نفع تون نیست مثل وزیر نیروی ژاپن به خاطر قطعی برق بیست دقیقه به مردم تعظیم کرده، فوب خلیج فارس، کتاب دستمزد کالیفرنیا، حقوق 30 میلیونی پرستارا در ماه برای 3 روز کار در هفته، جقوق 30 تا 50 میلیون تومنی اعضای هیات علمی دانشگاه ها، کارانه های ماهانه 100 میلیونی پزشکا و حقوق ماهانه 150 میلیونی وزرا و نماینده های مجلس که به صورت مادام العمر هست را تکذیب می کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
1
2
راست میگید


وگرنه بد رو فقط باید از خودمان گفت نه ملکه انگلیس و عروساش!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
0
8
اصلا اين چيزها چه ارزشي داره. درست باشه يا نباشه. مهم اينه كه الان ما چه كسي و در چه جايگاهي هستيم. اين سوال رو هم كساني مي تونن جواب بدن كه چندين سفر به كشورهاي خارجي داشته باشند و با جوامع ديگه در ارتباط باشند. با توجه به شرايط اقتصادي و سياسي موجود، سالهاست كه اكثر مردم ما پاشون رو از كشور بيرون نگذاشتن. حداكثر يه سفر زيارتي به كشورهاي همسايه رفتند. به عبارت ديگه اكثر مردم ما در يك جزيره بدون ارتبط با محيط بين الملل زندگي مي كنن. اكثرا هم فقط زبان مادريشون رو بلدن. از اين مردم چه انتظاري داريد كه در مورد خودشون و جايگاهشون در دنيا توهم نزنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
3
1
وقتی که کمتر کسی حتی نمیدونه فاصله مریخ از زمین چقدر است یه ایرانی تونسته رئیس پروژه بزرگ کشف مریخ باشه واقعا جای سرور و خوشحالیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
7
5
چطور ترکا که میگن مولوی ترک بوده و از ماست یا عربا که ابن سینا رو عرب میدونن و از خودشون میدونن مشکلی نیست ولی برای ایرانی ها که با این موارد سعی در بالا بردن اعتماد به نفس و غرور ملی دارن عیبه؟؟؟
راستی جناب نویسنده این مقاله !!!با خودت چند چندی؟؟؟
با ایران و ایرانی جند جندی؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
1
1
واقع نگری خوب است اما خودکم بینی بسیار نکوهیده و ناپسند است، داستان کریم بستنی یقینا ساختگی است اما باید گفت که اروپاییان اولین بار در مراوده با دربار صفویه و در اصفهان با بستنی آشنا شدند و طرز ساخت آنرا یاد گرفتند، پالوده و ترکیب میوه و یخ در دوران ساسانی نیز مورد استفاده مردم ایران بود
مریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
0
0
دکتر فیروز نادری متولد شیراز و مدیر پروژه های پروازی ناسا بود او مدیر پروژه پرتاب ازمایشگاه ثابت فنیکس بر روی مریخ بود فنیکس با موفقیت تمام بر روی مریخ فرود امد و اولین باری بود که بشر توانست به کمک بیلچه مکانیکی کوچکی از سطح مریخ خاک برداشته و ازمایش کند فنیکس طوری طراحی شده بود که ۶ ماه فعالیت کند و بعد از ان بعلت جمع شدن غبار بر روی صفحه های خورشیدی برای همیشه به خواب فرو رفت
دکتر فیروز نادری دارای لهجه بسیار غلیظ امریکایی است به نظر علم باعث شده او از مرزها عبور کند و به کائنات بیندیشد
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
0
1
درباره اون مجسمه های شاعران و دانشمندان که تو عکس هست جیزی ننوشتید. اونها هم شایعه است؟
تدبیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
1
1
افتخار حضور 300 دانشمند ایرانی در ناسا بزرگترین مرکز فضایی امریکا جزء با ارزش ترین و والاترین ارزشهای ایرانی است. اولین زن فضا نورد، ایرانی است . این هم از افتخارات ایرانیان است. وقتی اقای اوباما از حضور 600 هزار ایرانی در امریکا خبر داده و اعتراف می کند که اکثر ایرانیان حاضر در امریکا نقش بسیار موثری در جایگاههای علمی و اقتصادی امریکا دارند و صمیمانه از حضور ایرانیان تشکر می نماید این هم جزء افتخارات ایرانیان است. آیا می دانید کتابهای ابوعلی سینا به عنوان ارکان بنیادین علم پزشکی در دانشگاههای امریکا تدریس می شوند . جای بسی تاسف است که سایت تابناک چشم درایت این موضوع فرو بسته است. توصیه میکنم واقع بین بوده و در صدد تکریم و تجلیل از این ایرانیان عزیز و سربلند ایرانی برآید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
هنر دیگه نزد ایرانیان نیست و بس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
همیشه باید آمارها رو بدونی بعد قضاوت کنی مثلا تو ناسا چند تا ایرانی کار میکنه و چند تا کره ای و هندی و چینی .
یک استاد دانشگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
5
1
جقوق 30 تا 50 میلیون تومنی اعضای هیات علمی دانشگاه ها!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
کدام دانشگاه این حقوق را می دهد. دریافتی حقوق من با دکتری و 22 سال سابقه حدود 5.5 میلیون است.البته کسانی که دانشیار و استاد تمام هستند به خصوص در دانشگاه های دولتی شهرستان بیشتر می گیرند ولی نه اینقدر!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
1
0
گيرم كه كل پرسنل ناسا ايراني باشند. ضرب المثلي است كه ميگويند === گيرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تورا چه حاصل. وقتي مردم ايران در فقر و بيكراي هستند اينها هيچ تاثير در سرنوشت مردم ايران ندارند
ناشناس
|
-
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
2
3
مغز ایرانی فقط در کلک بازی و پارتی بازی و اختلاس و زیر اب زنی بکار میرود و تقلید کورکورانه از اعراب
پاسخ ها
عطا
| |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
زدی تو خال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
1
0
یعنی اینم که برادران رایت که اولین هواپیما رو ساختند و پرواز کردند الکیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
1
0
بابا مثل ضریب هوش که می گفتیم، ایرانی ها باهوش ترین هستند بعد معلوم شد که رتبه ۵۲ هستیم تو دنیا، کلا خودبزرگ بین هستیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv