اولین رئیس‌جمهور زن در جهان چه کسی بود؟ +عکس
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۰۶۲۳۸
تاریخ انتشار: 2018 April 16    -    ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
bato-adv
bato-adv

ویگدیس فینبوگادوتیر، در تاریخ پانزدهم سال ۱۹۳۰ میلادی در کشور ایسلند به دنیا آمد. او معلم و یک سیاست‌مدار کارکشته بود و از سال ۱۹۸۰ تا سال ۱۹۹۶ میلادی به‌عنوان رئیس‌جمهور این کشور خدمت کرد. او اولین رئیس‌جمهور زن در جهان به شمار می‌رود که در یک انتخابات ملی به قدرت رسید.

او در خانواده‌ای قدرتمند و بانفوذ در کشور ایسلند به دنیا آمد. مادرش رئیس انجمن پرستاران این کشور بود. پدر او نیز یک مهندس سرشناس عمران در کشورش بود. این زن نامدار، در دانشگاه‌های سوئد و سوربن فرانسه تحصیل کرد و سپاس به دانمارک رفت و در رشته هنر تحصیل کرد. او سپس به تدریس هنر و تاریخ پرداخت. او سپس مدیر یک تئاتر بزرگ شد و از طریق تلویزیون به اجرای نمایش پرداخت.

اولین رئیس‌جمهور زن در جهان چه کسی بود؟ +عکس

 

این امر باعث شد در بین مردم کشورش شناخته‌تر شود. او در طول تابستان به‌عنوان مترجم نیز برای توریست‌ها کار می‌کرد. او در سال ۱۹۷۶ میلادی به‌عنوان عضوی از انجمن فرهنگ کشور‌های اسکاندیناوی درآمد. او در سال ۱۹۸۰ میلادی خودش را نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور کرد. او با کسب ۳۴ درصد از کل آرا، به‌عنوان چهارمین رئیس‌جمهور کشور ایسلند انتخاب شد. کار‌های او درزمینهٔ فرهنگ، هنر و اقتصاد باعث شد تا او دو بار دیگر نیز توسط مردم ایسلند به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود.

شگفتی های تاریخ

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv