کشف قدیمی‌ترین پیغام جهان در یک بطری
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۰۳۲۱۰
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: 2018 March 14    -    ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶
bato-adv
bato-adv
... یافته‌های اولیه‌ی موزه حاکی از این بود که کاغذ این نامه متعلق به قرن ۱۹ و بطری مربوط به نیمه‌ی دوم قرن ۱۹ و ساخت هلند است. همچنین سفر یک کشتی آلمانی در مسیر نوشته شده در نامه و در سال ۱۸۸۶ تأیید شده است.

کشف قدیمی ترین پیغام جهان در یک بطری

کشف قدیمی ترین پیغام جهان در یک بطری اختصاصی «تابناک باتو»؛ یک پیام قدیمی در ۲۱ ژانویه ی ۲۰۱۸ در ساحلی از غرب استرالیا یافت شد. تونیا ایلمان، که در شمال جزیره ی وِج واقع در ۱۸۰ کیلومتری شمال شهر پرت به همراه دوستان و خانواده اش قدم می زد، متوجه یک بطری سر بر آورده از میان ماسه ها، درست کنار اتومبیل پسرش می شود. در آن هنگام او هیچ گونه اطلاعی در مورد این بطری نداشت؛ یک بطری حاوی پیغامی ۱۳۲ ساله که از یک کشتی آلمانی به درون اقیانوس هند انداخته شده بود.

این بطری به نظر ایلمان برای تزیین قفسه ی کتابخانه اش مناسب می آمد و به همین منظور آن را برداشته و با خود به خانه می برد.

کشف قدیمی ترین پیغام جهان در یک بطری

ایلمان می گوید: زمانی که شن ها را از درون بطری به بیرون می ریختم متوجه نامه شدیم؛ نمدار بود و محکم با طناب بسته شده بود. آن را به خانه برده و خشک کردیم و متوجه یک نوشته ی رنگ و رو رفته به زبان آلمانی شدیم.

همسر تونیا می گوید، در ابتدا فکر می کردند نامه ای با ارزش تاریخی به دست آورده اند. پس از اندکی جستجوی تاریخی فهمیدند که ممکن است این نامه مربوط به آزمایش مسیر بطری شناور توسط نیروی دریایی آلمان باشد. این در حالی است که بین سال های ۱۸۶۴ تا ۱۹۳۳، کشتی های آلمانی بطری ها را با ذکر نام کشتی، مختصات دقیق و مسیر حرکت درون آن به دریا می انداختند.

کشف قدیمی ترین پیغام جهان در یک بطری

پس از جستجوهای بیشتر مشخص شد، بطری از یک کشتی که از کاردیف ولز به ماکاسار در شبه قاره ی هند سفر می کرده به دریا انداخته شده است.

ایلمان ها این موضوع را برای بررسی درستی و نادرستی با موزه ی غرب استرالیا در میان گذاشتند. یافته های اولیه ی موزه حاکی از این بود که کاغذ این نامه متعلق به قرن ۱۹ و بطری مربوط به نیمه ی دوم قرن ۱۹ و ساخت هلند است. همچنین سفر یک کشتی آلمانی در مسیر نوشته شده در نامه و در سال ۱۸۸۶ تأیید شده است.

طی یک جستجوی آرشیوی در آلمان، سفر کشتی پائولا در دوازدهم ژوئن ۱۸۸۶ تأیید و همچنین پرتاب یک بطری شناور به دریا طی این سفر ثبت شده بود.

کشف قدیمی ترین پیغام جهان در یک بطری

تاریخ و مختصات دقیقا با نوشته های درون بطری هماهنگی دارند.

پس از به رسمیت شناخته شدن این کشف توسط سازمانی آلمانی که مسئول یافتن این نوشته بود، یافته ی ایلمان ها اکنون در کتاب گینس، عنوان قدیمی ترین پیغام جهان را با خود یدک می کشد.

ترجمه: سجاد جوهردلوری

 

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد رضا
|
Germany
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
3
18
اون موقع تایپ می کردند تو ایران تا پارسال اکثر نامه ها دست نویس بود.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
وجود امثال توي خودكم‌تر بين خيلي زشت‌تر از نامه دستي است...
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
0
15
لطفا به اين جمله توجه كنيد
"طی یک جستجوی آرشیوی در آلمان، سفر کشتی پائولا در دوازدهم ژوئن ۱۸۸۶ تأیید و همچنین پرتاب یک بطری شناور به دریا طی این سفر ثبت شده بود."
يعني انداختن بطري به دريا رو طوري ثبت كرده اند كه 130 سال بعد تاييد شده.
شب ميريم خونه صبح جورابمون و پيدا نميكنيم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
0
4
تایپ نبوده است، نامه چاپی با قسمت هایی ویژه درج اطلاعات بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
0
10
خوب حداقل متن نامه را بازگو می کردند
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv