مجازات‌های قانونی در برخورد با پرتاب کنندگان مواد محترقه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۰۳۰۹۲
تاریخ انتشار: 2018 March 13    -    ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
bato-adv
bato-adv
چهارشنبه آخر سال یا همان «چهارشنبه‌سوری» دوباره فرا می‌رسد، با نزدیک شدن به ایام چهارشنبه آخر سال شاهد بروز حوادثی هستیم که بر اثر انفجار موادمحترقه و منفجره ایجاد شده و منجر به بروز خسارات جانی و مالی می‌شود.

قربانیان حوادث چهارشنبه آخر سال تنها افرادی نیستند که با مواد محترقه و خطرناک سروکار دارند بلکه بعضا شهروندانی نیز که ناظر حوادث خطرناک چهارشنبه آخر سال بوده‌اند در موارد متعددی دچار مصدومیت، قطع عضو شده یا بینایی خود را از دست داده‌اند.

اما سئوال این که در برخورد با این‌گونه افراد چه قوانین بازدارنده‌ای اندیشیده شده است؟ قانون به صراحت افرادی را که در معابر و اماکن عمومی در چهاشنبه آخر سال اقدام به پرتاب اینگونه مواد می‌کنند و سبب ایجاد اختلال در نظم عمومی می‌شوند را به مثابه مصداق ایجاد مزاحمت و رعب و وحشت برای شهروندان تلقی کرده و برای آنان مجازاتی درنظر گرفته است.

در ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: هرکس با هیاهو و جنجال با حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا سه سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

در همین حال سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت نیز از آماده باش صد در صدی و توجیه کامل مأموران پلیس در برخورد با اخلال‌گران نظم و امنیت عمومی خبر داده است.

به گفته وی پلیس با کسانی که بخواهند آرامش و آسایش مردم را سلب کنند؛ با صدای مهیب و انفجار مشکلات جسمی، روحی و حتی حوادث منجر به مرگ را به وجود آورند با قاطعیت برخورد خواهد کرد.

سردار رحیمی تأکید کرد: بر هم‌زنندگان آرامش و آسایش و کسانی که قوانین و مقررات را زیر پا بگذارند بازداشت شده و تا پایان نوروز میهمان پلیس خواهند شد؛ همچنین اگر فعالیت آن‌ها همراه با خودرو باشد خودروی آن‌ها نیز تا پایان تعطیلات متوقف خواهد شد.
 

تسنیم

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv